Державна регіональна політика

Проект SURDP (Підтримка політики регіонального розвитку), фінансований ЄС, нещодавно оприлюднив аналітичний звіт Регіональний розвиток та державна регіональна політика в УкраїніДобротне монументальне дослідження – правда, склалось враження, що автори писали його самі для себе – або проект ЄС раптом почав підміняти собою наукові установи – бо читати звіт на 328 стор. (!?) технічного тексту неможливо. 

А комунікувати про регіональну політику треба – в самих регіонах мінімальне розуміння того, для чого потрібна така політика і як вона може бути організована. Якщо серед ключових заінтересованих сторін немає розуміння, – як можна очікувати, що депутати з відповідних регіонів будуть раптом голосувати за проекти відповідних законів – “Про засади державної регіональної політики” (що застряг в Верховній Раді) або новий, підготовлений Мінекономрозвитку, і що агенції економічного розвитку або інші гравці економічного розвитку (регіоналісти) справді будуть підтримувати зусилля команди проекту SURDP? Треба говорити напряму, – просто і зрозуміло, – в регіонах, паралельно з хвилями на національному рівні. Відсутність розуміння потреби в регіональній політиці на регіональному рівні – це загроза номер 1 на шляху створення регіональної політики європейського зразка в Україні. Статті в ЗМІ мають бути простіше – бо стаття в Дзеркалі Тижня викликає депресію про запущений стан справ, а не інтерес до теми регіонального розвитку.

Інша суттєва загроза – номер 2 – для регіональної політики – це закритість (непрозорість) процесу створення такої політики. Проект SURDP, якщо він справді планує стати центром тяжіння фахівців регіонального розвитку, має чітко пояснити, які законопроекти зараз просуваються в Верховній Раді, Кабінеті Міністрів, їхні переваги та недоліки, та проводити відкриті обговорення з приводу принципів побудови регіональної політики. Створення окремої сторінки з поясненням законодавчих ініціатив та проактивним підходом до залучення думки фахівців з України підвищать прозорість процесу. Наразі фахівці проекту SURDP роблять свою справу, регіональний розвиток відбувається своїм ходом, без зв’язки з проектом. Треба це змінювати. Тільки разом можна змінити політику Мінекономрозвитку у цьому питанні. Якщо почнеться процес створення агенцій регіонального розвитку – без прозорості будуть створені монстри.

Загроза 3 в процесі розробки регіональної політики – це створення псевдо-європейської системи, видимості правильної системи. Бо в нас навчились створювати видимість залучення заінтересованих сторін – а насправді документи пишуться “під когось”, без врахування зауважень заінтересованих сторін, у нас навчились створювати прозорі системи, тільки чомусь система приносить результати обмеженому колу обраних. У контексті регіональної політики та проекту SURDP існує загроза, що плани реалізації державної стратегії регіонального розвитку (див нижче рис 3) будуть складатися не з конкурсів, а з каталогу розвиткових проектів, де в “розвиткові проекти” включать всі свої, “кишенькові” проекти, – тим самим поставивши хрест на прозорості політики (і відборі проектів на конкурсній основі). Інший приклад – створювана в рамках проекту SURDP мережа РегіоНет, – ніби мережа фахівців та практиків з регіонального та місцевого розвитку. Мережа (і проект) декларують, що мережа створюється знизу-вверх, тобто принципи управління, спосіб дій будуть визначати самі члени. Але – положення про РегіоНет вже розроблене, існує комісія (!) з відбору членів, координатор мережі чітко озвучує для чого створюється мережа і чим вона буде займатись. Це підміна понять децентралізованої демократичної мережі. Наразі РегіоНет виглядає як штучна псевдо-мережа, створена під проект, зверху-вниз. Давайте називати речі своїми іменами.

Наразі ще не пізно оминути ці загрози – і команда SURDP достатньо фахова, щоб внести необхідні корективи в план роботи. Бо політика регіонального розвитку Україні потрібна терміново. Три ілюстрації, взяті з вищезгаданого аналітичного звіту:

Розбіжності в регіональному розвитку

GRP-Ukraine

Половина території (регіонів) України відстає від середнього в країні рівня розвитку (справедливо, тут розглядається лише економічний аспект). І навіть там, де розвиток перевищує середній по країні, існують проблеми моно-індустріальності (залежності від кілької галузей економіки). Регіони ніколи не будуть рівними за своїм розвитком – конкуренція між регіонами – один з рушіїв розвитку як такого, – але різниці можна згладжувати, власне для цього і існує держава та державна політика регіонального розвитку.

Відносини в процесі створення та реалізації державної регіональної політики

Ukraine-Regional-Policy-Scheme

Вверху – схематичне зображення діючих у 2013р. в Україні відносин в процесі створення та реалізації державної регіональної політики. Коротке резюме – чорт ногу зламає (в аналітичному звіті ця схема докладно описана). А, як відомо, в мутній воді легше рибу ловити.

Європейська модель регіональної політики в Україні 

Ukrainian-Regional-Development-Policy-Implementation

Натомість могло би бути так – як вверху на схемі – і проект SURDP має напрацювання у цьому напрямку. Є наскрізна логіка – між галузевими програми, програмами національними та регіональними. За такої системи буде зрозуміло, чого держава хоче досягти за 7 років, яким чином і коли можна буде оцінити, які інструменти працюють, а які – ні. Підвищується роль Державного фонду регіонального розвитку, який нарешті має з’явитися де-факто, а не де-юре, і виконувати свої статуні цілі, а валова частка галузевих інвестиційних програм, у переважній більшості анахронізмів радянської промислової політики, має зменшитись в рази.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s