Екосистеми для технологічних стартапів

Минулого тижня мали робочу зустріч з партнером по стартапу в Німеччині. Окрім роботи безпосередньо над технологічними питаннями, продуктом, бізнес-моделлю, оцінкою ринку та іншими типовими для стартапів на стадії ідеї справами, несподівано (принаймні для нас) виникло питання про стартап екосистеми. Оскільки ми з різних країн (і навіть континентів), необхідно обирати місто, в якому в певний момент треба створити базу. Якщо Європа – то де базуватись – Лондон, Берлін, Мюнхен, Франкфурт …. ? Скрізь є свої плюси і скрізь є свої мінуси. Для проекту нам потрібні ще двоє засновників з певним профілем компетенцій, доступ до фінансування, доступ до мережі менторів і добротного вибору підрядників. Потрібен глибокий ринок для нашого продукту і можливість працювати англійською, можливість легко добратись до головних світових центрів бізнес-активності (відповідно кількість і напрямки рейсів). І, зрештою, ніхто не скасовував сімейні зобов’язання і потребу враховувати преференції і плани партнерів. І саме все це і є факторами екосистеми для технологічних стартапів. За сукупністю факторів ми зупинились на Берліні.

Але з чого складається екосистема для технологічних стартапів в принципі?

Всесвітній економічний форум (World Economic Forum) в своєму звіті дає схему з компонентами екосистеми для підприємництва загалом, не лише для високотехнологічного або ІТ бізнесу.

Entrepreneurial Eco-System

Michael Libes дає ще простіше визначення екосистеми для стартапів. За його визначенням екосистема складається з 6 компонентів, – талантів, системи освіти, системи фінансування, інкубаторів та акселераторів, наставництва, місць та подій.

Components of Startup Ecosystem

Рівно рік тому (листопаді 2012р.) StartupGenome та Telefónica Digital оприлюднили Міжнародний індекст стартап екосистем (The Global Startup Ecosystem Index). Тут критерії більше заточені під стартап екосистему ІТ, і краще прописані:

  1. Індекс заснування стартапів – загальний рівень підприємництва в регіоні, зважений на кількість населення та рівень зрілості стартапів
  2. Індекс фінансування – наскільки активно вкладається капітал і наскільки роззосереджено по різних стадіях фінансування стартапів (початковій / discovery, становлення / validation, ефективності / efficiency, масштабування / scale).
  3. Індекс ефективності компаній – загальний індекс поточної ефективності та потенційної ефективності стартапів даної екосистеми. Індекс включає дані про обороти, кількість робочих місць, потенціал зростання.
  4. Індекс ментальності – наскільки підприємці з місцевої екосистеми мають компетенції та риси, необхідні для підприємців, – візійність, стресостійкість, ризиковість, працьовитість, здатність вирішували проблемні питання.
  5. Індекс трендовості – наскільки швидко дана екосистема адаптує нові технології, менеджмент процеси та бізнес-моделі.
  6. Індекс підтримки – наскільки розвинена система підтримки стартапів, вкл. наставництво, наявність професійних послуг та доступ до різних типів фінансування.
  7. Індекс талановитості – наскільки талановиті місцеві підприємці, – вік, освіта, попередній досвід в стартапах, специфічні знання, здатність управляти ризиками та успішність попередніх стартапів.
  8. Індекс відмінності – наскільки дана екосистема відрізняється від Силиконової долини, зважаючи на тип населення та тип компаній.

Цікаво, що всі індекси розраховувались у порівнянні з Силиконовою Долиною, чия екосистема для стартапів залишається еталоном у світі. Внизу – рейтинг світових стартап екосистем з цього дослідження. Залишається загадкою чому за індексом відмінності Москва, Сан-Пауло та Сідней стали лідерами, – що там такого відмінного від Силиконової долини? Бостон з його біотехнологічним кластером і Лондон з його креативними індустріями в рази відрізняються від Долини, принаймні на мою думку. Можливо цьогорічний (2013) рейтинг це прояснить.

The Global Startup Ecosystem Index

Що привернуло увагу в звіті WEF так це роль окремих людей – бо як би там не було, екосистема не може сформуватись без сильних особистостей, які пов’язують людей між собою, – людей з ідеями з людьми з фінансами, добротних програмістів з талановитими підприємцями, ідеї місцеві з ідеями глобальними. Endeavor, одні з авторів звіту WEF, провела аналіз як формувалась підприємницька екосистема в Буенос-айресі та в Стамбулі, – внизу приклад розвитку екосистеми в Стамбулі. Виявилось, що все так чи інакше зав’язано на кількох людях – десь колись їх назвали gate-keepers (вартові) – здається в дослідження Stanford University. Від того, наскільки активні та публічні такі люди, який приклад вони показують, наскільки успішні на міжнародному рівні і наскільки вони помічні іншим підприємцям і залежить побудова екосистеми в конкретному місті чи місці.

Istanbul Tech Network

Євген Сисоєв з AVentures Capital на цьогорічному IDCEE зробив огляд ІТ-індустрії в Україні, – прото-аналіз стартап екосистеми країни. ain.ua робив наприкінці 2012р. огляд екосистеми стартапів через інтерв’ю з особистостями української стартап-сцени. Цікаво, чи хтось з них стане ядром екосистеми для технологічних стартапів, принаймні в Києві? Чи можуть директори та власники аутсорсінгових компаній стати такими gate-keepers чи це апріорі неможливо, бо це вимагає інших компетенцій?  Чи зможе київська екосистема знайти свої точки диференціації (технології, сектори, ніші) чи пробуватиме калькувати долини (valleys) та розв’язки (roundabouts)?

Менше з тим, наразі – nach Berlin з новим стартапом і в Стрийський парк з Pawillion – новим коворкінгом, який починаємо створювати у Львові, – частина місцевої екосистеми для стартапів.

One thought on “Екосистеми для технологічних стартапів

  1. Економіка колективних просторів – Про економічний розвиток

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s